در ابتدا جا دارد یادداشت خود را با جمله ای جد بزرگوارم “پرفسور حسابی” آغاز کنم:

“اگر کارکنیم، زحمت بکشیم، از سرمایه چیزی کم نداریم.”

فکر اولیه راه‌اندازی مجله تخصصی مالی و اقتصادی سرمایه به سال ۲۰۱۴ میلادی، زمانی که با خانواده تصمیم به زندگی در ایالات متحده آمریکا را گرفتیم، برمی‌گردد. زمانی که با هدف شروع زندگی جدید وارد کشوری جدید می‌شویم علیرغم تمام پیش‌بینی‌های از قبل انجام شده و تحقیقات در وب سایت‌ها و پرسش از دوستان، آشنایان و اقوام، تازه متوجه می‌شویم که هزاران نکته‌ ریز و درشت وجود دارد که از دید و منظر ما پوشیده مانده است. با انواع و اقسام هزینه‌های مرتبط با اجاره و یا خرید خانه، اتومبیل، بیمه، حقوق اجتماعی، کار، فرصت‌های سرمایه‌گذاری، امور مالیاتی، خدمات پولی و بانکی (از قبیل حساب‌های بانکی شخصی و شرکتی، کارت‌های اعتباری، انواع وام‌های شخصی و شرکتی جهت سرمایه‌گذاری، خرید خانه و راه‌اندازی کسب وکار) مواجه می‌شویم و همچنین آشنایی با قوانین، مسایل حقوقی، مجوزهای لازم و هزاران نکته دیگر، که در این سخن نمی گنجد، لازم و ضروری به نظر می‌رسد.

تمامی موارد ذکر شده در بالا، براساس شرایط خصوصی هر شخص متغیر بوده و برنامه‌ریزی و تهیه تمام این امور، کار بسیار زمان‌بر و پرهزینه‌ای می‌باشد. به قول اکثر قریب به اتفاق دوستان، شما باید بهای این تجربه را بپردازید!

هدف از راه‌اندازی مجله سرمایه با توجه به سوابق و تجارب این حقیر در مباحث مالی و اقتصادی آن است که مسیر را برای تمامی ایرانیان عزیز تا اندازه‌ای هموار کند تا بتوانند با کمترین هزینه (چه از نظر مالی و چه از نظر زمانی) بیشترین استفاده و منفعت را داشته باشند. در این خصوص با جمع‌آوری اطلاعات ارزنده و در دست داشتن ابزارهای مالی کارآمد، سعی خود را بر آن داشتیم که هر چه قدرتمندتر پا به عرصه بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا گذاشته و نام ایران عزیزمان را بیش از پیش درخشان‌تر کنیم.

کلام آخر، امید است که بتوانیم گامی کوچک اما مؤثر در عرصه مالی و اقتصادی برای ایرانیان آمریکا و سراسر دنیا برداشته و همانند موتوری محرک در راستای موفقیت شما عزیزان حضور داشته باشیم.

با احترام،

ناشر و صاحب امتیاز مجله سرمایه هرمز فهیم کیسمی